23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie

Tag img 22.02.2024, 15:20

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 i obchodzony jest 23 lutego.

Zdjęcie przedstawia gazetkę, na której zaprezentowano informacje na temat Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją oraz przyczyn, objawów depresji i gdzie można szukać pomocy.

O depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Depresję można i powinno się leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać.

Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie a wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Gdzie szukać pomocy?

Plakat zawierający numery telefonów alarmowych.

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

• 800 70 2222 (całodobowy) - Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • 800 12 12 12 (całodobowy) - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 (całodobowy) - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 116 123 (całodobowy) - Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
  • 112 - Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia

Inne numery pomocowe znajdziesz na stronach: