Informacje ogólne - Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie

Qouote icon
Miejsce wypoczynku, zabawy, nauki, kultury i sztuki...
,

Witamy w świetlicy
Szkoły Podstawowej nr 5
im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie

Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych, przyjętych w planie pracy oraz w Programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły.

Opieka nad uczniami klas I – III sprawowana jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 6.30 - 17.00.

Zajęcia świetlicowe prowadzone są na podstawie Planu pracy dydaktyczno-wychowawczej świetlicy oraz Miesięcznych rozkładów planów zajęć, które opierają się na tygodniowych hasłach tematycznych, uwzględniających kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości.

Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnienie opieki uczniom w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w bezpiecznym i miłym otoczeniu.

Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych przywiązujemy do rozwijania wrażliwości i aktywności twórczej dzieci oraz ich zainteresowań i uzdolnień. Wprowadzamy w świat literatury, nauki kultury i sztuki. Zapoznajemy z różnorodnymi technikami plastycznymi. Uczymy umiejętności pożytecznego, aktywnego spędzania wolnego czasu.

Właściwie dobrane, odpowiednio zorganizowane przez wychowawców gry i zabawy wzbogacają świadomość dzieci, kształtują różnorakie umiejętności, m.in. wyrabiają spostrzegawczość, ćwiczą umiejętność logicznego myślenia, kreatywność, pamięć i wyobraźnię.

Dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych w Regulaminie świetlicy zasad zachowania, wyrabiania umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej, rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz panowania nad emocjami. Przyzwyczajamy do porządku i troski o wspólne mienie.

Organizujemy imprezy, warsztaty oraz dni tematyczne. Dbamy, aby nasi wychowankowie czynnie uczestniczyli w wydarzeniach życia szkolnego. Przygotowujemy ich także do udziału w różnorodnych konkursach.

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się w salach nr 15, 29, 30 i 106, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.

Harmonogram dnia dostosowany jest do potrzeb dzieci, uwzględnia zarówno czas na różnorodne zajęcia rozwijające ich twórczą aktywność, odrabianie prac domowych, odpoczynek, posiłek czy zabawy dowolne według zainteresowań. Zajęcia świetlicowe mają zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy. Odbywają się zgodnie z dziennym rozkładem zajęć.