W Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka prowadzone są zajęcia z pływania w ramach klas profilowanych. Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę trenersko - instruktorską, dzięki temu zajęcia w szkole mają charakter profesjonalnego treningu. Działalność klas profilowanych w całości finansowana jest ze środków budżetu Gminy Lublin, dzięki czemu uczniowie nie ponoszą kosztów szkolenia. Zajęcia szkoleniowe w ramach klas profilowanych odbywają się w szkolnych obiektach sportowych i są wkomponowane w plan lekcji. W klasie I – 3 godz./tygodniowo a w klasach II i III – 4 godz./tygodniowo. Uczniowie przez 3 lata uczą się i doskonalą poznane techniki styli pływackich.

7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udziału w I Olimpiadzie Profilaktycznej w „Pływaniu Pływam - Nie Używam”.

Głównym celem było pokazanie uczestnikom olimpiady alternatywy spędzania czasu wolnego.

Spotkanie z Otylią Jędrzejczak i Mariuszem Siembidą w Sali gimnastycznej SP 23 w Lublinie

Olimpiadę rozpoczęło spotkanie pt. „Moja droga sportowa - bez uzależnień”, które poprowadziła Otylia Jędrzejczak (Prezes Polskiego Związku Pływackiego, Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Olimpijczyk), a także Mariusz Siembida (Olimpijczyk).

Rywalizacja sportowa podczas Olimpiady

Po spotkaniu dzieci udały się na pływalnię, gdzie po rozgrzewce rozpoczęły się zwody. Dla niektórych dzieci były to pierwsze zawody w Ich sportowej karierze. Na ręce organizatorów składamy ogromne podziękowania za mile spędzony czas. Dzieciom gratulujemy odwagi, chęci zdrowej rywalizacji i zdobytych osiągnięć. Rodzicom, którzy przybyli na trybuny składamy podziękowania za doping.

Klasa 6 zajęła miejsce 2 uzyskując czas 4:35:76

Dzieci stoją na podium po wręczeniu medali przez przez p. Otylię Jędrzejczak i p. Mariusza Siembidę za udział w sztafecie

Klasy Mistrzostwa Sportowego w pływaniu

Pływacy klas profilowanych i oddziału mistrzostwa sportowego naszej szkoły brali czynnie udział w zajęciach udoskonalających technikę pływania i treningach zorganizowanych przez UKS SP5 Swim na obiektach szkolnych i Aqua Lublin.

Zajęcia prowadzone były przez trenerów z użyciem najnowszej techniki monitorującej efektywność ćwiczeń. Oprócz ćwiczeń zawsze znalazł się czas na dobrą zabawę. Cieszy fakt dużego zainteresowania tego typu zajęciami w okresie ferii.

Uczniowie z klas pływackich na pływalni zjeżdżają do basenu.

Dziewięcioosobowa reprezentacja szkoły SP5 w pływaniu zaliczyła bardzo udane występy w finałowych zawodach Igrzysk Dzieci i Młodzieży które odbyły się w dniu 12.12.2023 r. na obiekcie pływalni Aqua Lublin.

Nasi uczniowie w trakcie rywalizacji tryumfowali w sztafecie 6x25 metrów stylem dowolnym i konkurencjach indywidualnych stawali na podium, oraz zajmowali czołowe miejsca.

7. Oskar Nowacki – kl. 6c (rezerwowy)

Na 50 metrów stylem dowolnym bezkonkurencyjny okazał się Franciszek Rudawski, a srebro wywalczył Szymon Stefaniak. Bartłomiej Jusiak uplasował się na czwartej pozycji 50 metrów stylem grzbietowym. Szóste miejsce wywalczyli Bartłomiej Bartoszek (50 m grzbietem) oraz Paweł Łazinek (50 m stylem klasycznym).

W finałach brało udział 60 szkół naszego województwa i 142 zawodników. Gratulujemy wspaniałych wyników zawodnikom.

Złoty skład sztafety na tle basenu.

Uczniowie naszej szkoły licznie brali udział w corocznej rywalizacji sportowej miasta Lublina w pływaniu, które odbyły się 23.11.2023 r. na pływalni Aqua Lublin. Zawodnicy startowali w czterech stylach pływackich, oraz sztafecie 6x25 m stylem dowolnym zajmując w niej drugie miejsce dając pewny awans do finałów wojewódzkich.

W składzie sztafety popłynęli; B. Jusiak, S. Stefaniak, F. Rudawski, A. Rybak, A. Bronisz, P. Szmit.W startach indywidualnych do finału zakwalifikowali się:
B. Jusiak i B. Bartoszek (50 G - 3 miejsce), P. Łazienek (50 KL - 2 miejsce), S. Stefaniak (50 dow - 3 miejsce) i F. Rudawski (50 dow - 1 miejsce).

Cieszy fakt licznej reprezentacji Szkoły Mistrzostwa Sportowego SP5 łącznie brało udział 25 pływaków z klas piątych, szóstych i siódmych.

Gratulujemy wszystkim dobrych wyników i liczymy na udane starty podczas finałów które odbędą się 12.12.2023 r. na pływalni olimpijskiej naszego miasta.

Reprezentacja pływacka SP5 na basenie olimpijskim Aqua Lublin.