Historia szkoły - Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie

Historia szkoły

Historia naszej szkoły datuje się od 1891 roku. Posiadamy niewiele źródeł dotyczących placówki, gdyż w czasie II wojny światowej dokumentacja uległa zniszczeniu. Zachowane materiały podają, iż w XIX wieku była to dwuklasowa szkoła dla chłopców - tak jak w całym Królestwie Kongresowym - rosyjska. Po odzyskaniu niepodległości placówka nie miała własnego budynku. Pomieszczenia na sale lekcyjne wynajmowano przy ul. Lubartowskiej 18 i 24. Szkoła funkcjonowała także w budynku Studium Nauczycielskiego przy ul. Narutowicza jako szkoła ćwiczeń.

Z końcem lat siedemdziesiątych XX wieku w dzielnicy Czechów zaistniała potrzeba budowy nowej szkoły podstawowej, która przyjęła numer istniejącej wcześniej placówki. 15 września 1979 roku rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Smyczkowej 3. Budynek oddawano do użytku stopniowo. W lutym 1982 roku przekazano część dydaktyczną, w czerwcu - część szkoły, w której uczyły się klasy młodsze. W pierwszym półroczu 1983 roku otwarto część sportową, a po pięciu latach pływalnię. Szkoła wciąż wzbogacała się o nowe obiekty: w 1995 roku wybudowano kort tenisowy, a w 1997 pierwsze w Lublinie boiska wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej. W 1997 r. społeczność szkolna zaakceptowała propozycję nadania szkole imienia króla Władysława Łokietka. Uroczyste nadanie szkole imienia Króla Władysława Łokietka miało miejsce 29 kwietnia 1998 roku.

Budynek szkoły dawniej

1 września 1999 roku, w wyniku przeprowadzonej w Polsce reformy systemu oświaty, decyzją Rady Miejskiej w Lublinie na bazie Szkoły Podstawowej nr 5 utworzono Gimnazjum nr 5. Funkcję dyrektora placówki powierzono panu Stanisławowi Rodakowi. Uchwałą Rady Pedagogicznej, przy aprobacie Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego 17 maja 2006 r. Gimnazjum nr 5 w Lublinie nadano imię Króla Władysława Łokietka.
Przez dwadzieścia lat swojego istnienia Gimnazjum nr 5 trwale zapisało się w historii naszej dzielnicy i miasta, jako szkoła o wysokim poziomie kształceni i wychowania. Potwierdzają to certyfikaty zewnętrzne, które uzyskiwała w dwudziestoletnim okresie działalności. Należały do nich:

• certyfikat bardzo wysokiej jakości pracy szkoły otrzymany po ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w roku szkolnym 2014/2015,
  • certyfikat „Szkoła Odkrywców Talentów”,
  • certyfikat „Szkoła z klasą”,
  • Miejski Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie,
  • certyfikat języka niemieckiego DSD1,
  • Laboratorium Edukacyjne ECDL,
  • certyfikat „Klasa z ECDL”.

W szkole funkcjonowały klasy o profilu angielskim, niemieckim, teatralno - dziennikarskim, informatycznym, medycznym, matematycznym i sportowym. Młodzież miała możliwość zdobywania certyfikatów: z języka niemieckiego - międzynarodowy certyfikat DSD1, Fit 1 i Fit 2, z języka angielskiego First Certificate (FC) i Prelininary English Test (PET) oraz z informatyki Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL BASE). Na szczególną uwagę zasługiwała realizacja projektów edukacyjnych oraz wymiana uczniów z duńską szkołą w Nykobing (uczniowie corocznie jesienią wyjeżdżali do Danii, a następnie wiosną przyjmowali swoich nowych kolegów i koleżanki w Polsce).

Rokrocznie wielu uczniów uzyskiwało tytuły laureatów i finalistów ogólnopolskich, wojewódzkich i miejskich konkursów oraz i olimpiad różnego typu. Ogromna ilość osiągnięć naszych uczniów, to osiągnięcia sportowe. Wielokrotnie szkoła stawała na podium w miejskich i wojewódzkich gimnazjadach.

W wyniku reformy systemu oświaty z 2017 roku Gimnazjum nr 5 zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 5, patronem szkoły pozostał Król Władysław Łokietek.

Uczniowie uczęszczający do „Piątki” mają bardzo dobre warunki do zdobywania wiedzy, kształtowania umiejętności oraz rozwijania zainteresowań. W szkole znajduje się 39 sal lekcyjnych i pracowni przedmiotowych, pływalnia, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, kort tenisowy, biblioteka z czytelnią, stołówka, gabinet lekarski i stomatologiczny, trzy pracownie komputerowe, sala projekcyjna oraz szkolne centrum multimedialne.

Istotnym elementem pracy szkoły są liczne koła zainteresowań, oraz koła artystyczne rozwijające dziecięce talenty.

W realizacji funkcji dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych wspiera szkołę Rada Rodziców. Staraniem władz miasta budynek szkoły jest stale modernizowany. W 2004 roku wykonano termomodernizację i wyposażono go w system monitoringu. W 2016 roku wykonano generalny remont pływalni. W 2019 roku, z myślą o najmłodszych dzieciach, powstał szkolny plac zabaw. Dzięki ostatnim pracom remontowym szkoła zyskała nowoczesne boisko szkolne ze 100 metrową bieżnią lekkoatletyczną.